Śledzenie wózków widłowych
Śledzenie wózków widłowych
Śledzenie w czasie rzeczywistym wózków widłowych lub innych pojazdów, takich jak AVG (samojezdne wózki transportowe) umożliwia kierownikom logistyki i produkcji osiągnąć większą wydajność, rentowność i bezpieczeństwo. Stosowanie systemu do śledzenia wózków pomaga w lepszym wykorzystaniu floty, ograniczeniu nieefektywnych godzin pracy i co ważne eliminacji wypadków.
Jak działa śledzenie wózków widłowych w czasie rzeczywistym?
Każdy wózek widłowy, AVG lub inny pojazd który jest śledzony, musi być wyposażony w znacznik, który przesyła sygnał do odbiorników przymocowanych do sufitów. Następnie odbiorniki wysyłają sygnał do serwera RTLS i obliczają pozycję pojazdu w czasie rzeczywistym z dokładnością do 30 cm. Tagi mogą być zasilane z akumulatora pojazdu lub z własnej baterii.
Korzyści ze śledzenia wózków widłowych:
Wgląd w czasie rzeczywistym i raporty w zakresie operacji wózków widłowych
Śledząc wózki widłowe, zyskujesz pełną widoczność floty w czasie rzeczywistym – nie tylko dzięki znajomości dokładnej lokalizacji każdego wózka widłowego, ale także dzięki możliwości śledzenia ich historycznych lokalizacji z najwyższą dokładnością.
Dane są następnie przekształcane w łatwe do odczytania wskaźniki – takie jak odległość przebyta przez każdy wózek widłowy, czas pracy względem czasu zatrzymania, stosunek czasu załadowanego i rozładowanego, czas potrzebny do wykonania zadania, a także ogólną efektywność sprzętu (OEE). Biorąc pod uwagę te dane, możesz usprawnić procesy oraz ogólną wydajność za pomocą systemu zarządzania flotą wózków widłowych.
Dane o ruchu wózków widłowych
Oprócz tras każdego wózka widłowego zaawansowana wizualizacja może dostarczyć dodatkowych informacji oraz pozwala zrozumieć procesy w celu usprawnienia ruchu i usunięcia wąskich gardeł. Umożliwiają to mapy cieplne – punkty, które pokazują rozkład natężenia ruchu w obiekcie oraz diagramy obrazujące ciągły przepływ ruchu w halach.
Te powszechnie zrozumiałe metody wizualizacji pomagają przekonać osoby decyzyjne o zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów projektów.
Nawigacja wózka i zapobieganie nieprawidłowym rozładunkom
Każdy wózek widłowy może być wyposażony w ekran, na którym operatorzy monitorują przydzielane zadania w czasie rzeczywistym. Dodatkowo wiedzą, gdzie odebrać następny ładunek i znają dokładną lokalizację, gdzie go rozładować. Co więcej nawigacja prowadzi operatora najszybszą / najkrótszą trasą na podstawie ruchu i blokad na trasie.
W momencie, gdy operator jest gotowy do zrzucenia ładunku, w niewłaściwym miejscu – jest o tym natychmiast powiadamiamy. Zapobiega to nieprawidłowemu rozładowaniu towaru.
Optymalizacja tras wózków widłowych i wykorzystanie magazynu
Koszty paliwa, czas pracy kierowców i liczba potrzebnych wózków podnośnikowych – wszystko to można zminimalizować, poprzez wybór najbardziej optymalnej trasy. Dzięki śledzeniu wózków system wspomaga w planowaniu i wyborze najbardziej efektywnych tras dla kierowców.
Poszukując nieaktywnych pojazdów, można lepiej rozplanować wykorzystanie magazynu, ponieważ system umożliwia wiedzę na temat lokalizacji każdego przedmiotu oraz sprawdzenie kto wykonuje dane zadanie w czasie rzeczywistym – wszystkie te dane pomagają osiągnąć większe wykorzystanie urządzeń, a przez to obniżyć koszty i zmaksymalizować wydajność pracy.
Śledzenie przepływu towarów za pomocą śledzenia wózka i zmniejszenie liczby wypadków
W niektórych przypadkach, szczególnie uwzględniając minimalizację kosztów, uzasadnione jest stosowanie monitorowania wózków widłowych w celu śledzenia zasobów i przepływu materiałów. Zamiast umieszczać tag na każdej palecie z materiałem, co zwiększa koszt zarówno faktycznej liczby potrzebnych tagów, jak i koszt procesu ich dodawania, tańsze i łatwiejsze jest śledzenie tylko wózków widłowych manipulujących towarami. Taki zabieg umożliwia dodatkowe śledzenie palety, ponieważ za każdym razem, gdy wózek widłowy ładuje towar, paleta może być identyfikowana za pomocą skanera kodów kreskowych lub technologii RFID. W tym samym momencie znana jest pozycja w czasie rzeczywistym, która zapewnia pełną widoczność lokalizacji towaru i jego przepływu bez śledzenia samej palety.
Warto zwrócić uwagę, że dzięki zastosowaniu systemu monitorowania wózków – kierowca nie musi opuszczać kabiny w celu np. odebrania kart Kanban, zleceń pracy lub skanowania palety – to zdecydowanie pozwala eliminować ryzyko wypadków w pracy.