Śledzenie zasobów
Śledzenie zasobów – pełna widoczność w czasie rzeczywistym
Śledzenie zasobów na czym polega? Sewio RTLS pozwala na pełną wizualizację każdego zasobu, narzędzia i materiału. Co ważne, jest to możliwe w czasie rzeczywistym, na terenie całego zakładu. Lokalizacja śledzonych zasobów jest wyznaczana na planie obiektu (dzieje się tak z dokładnością do 30 centymetrów). Wszystko monitorujesz w dowolnej chwili i na dowolnym urządzeniu. To duże ułatwienie, bo wiedząc, gdzie dokładnie znajdują się zasoby, możemy skrócić czas szukania brakujących bądź niewłaściwie umieszczonych zasobów albo wszystkich odrzutów z pojedynczej partii.
Pełny wgląd, w którym miejscu dane zasoby znajdowały się w przeszłości, a także jak wyglądał ich przepływ na terenie całego zakładu, pozwala na udoskonalenie samego planowania poszczególnych procesów oraz monitorowania zapasów. To skraca czas naszego wyszukiwania, ogranicza wąskie gardła oraz usprawnia przepływy pracy.
Wyzwalacze oparte na lokalizacji zasobów w czasie rzeczywistym
W świecie przemysłowym sama lokalizacja danego materiału lub zasobu, często jest wyznacznikiem etapu jego produkcji. Sewio RTLS pozwala na kontrolę wszystkich obiektów w wyznaczonych, wirtualnych granicach (czyli na tzw. geofencing). Umożliwia zatem ustawienie nieograniczonej liczby wirtualnych stref, odpowiadających różnym etapom produkcji. Ulokowanie danego zasobu w strefie albo poza nią może wówczas automatycznie uruchomić żądane działanie
Dobrym przykładem jest tu automatyczna rezerwacja materiału albo jej automatyczne odwołanie w procesie milk run, ponieważ w tym przypadku opuszcza on jeden obiekt na rzecz drugiego. Zone Watch, czyli zaawansowany kreator wirtualnych stref Sewio RTLS, daje użytkownikom pełną kontrolę i zdolność elastycznej konfiguracji do definiowania logiki strefy bez konieczności programowania.
Pośrednie śledzenie zasobów (poprzez monitorowanie suwnicy) przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa
Zasoby lub materiały, a także ich przepływ można również śledzić pośrednio. Jest to możliwe w czasie rzeczywistym poprzez monitorowanie pozycji haka suwnicy, która nimi manipuluje. W ten sposób materiał jest identyfikowany przy każdym załadunku, a następnie jest śledzony z poziomu haka. Dzieje się tak aż do momentu rozładunku i synchronizacji danych z systemem WMS. Co ważne, w tym przypadku nie chodzi tylko o monitorowanie samego przepływu materiału, ale i zapobieganie rozładunkom do niewłaściwych pozycji.
Tej samej infrastruktury można używać do śledzenia pracowników – po to, żeby zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu pracy. Pozwalają na to specjalne, automatyczne alerty, pojawiające się na ekranie operatora dźwigu, kiedy ktoś znajdzie się w pobliżu haka.
eKanban do planowania i monitorowania przepływu materiałów i produkcji
Korzystając z Sewio RTLS, można zastąpić papierowe karty Kanban ich cyfrową wersją. Cyfrowe karty eKanban mogą przechowywać te same informacje, a w dodatku są wyposażone w znacznik UWB, umożliwiający precyzyjne umieszczenie karty w czasie rzeczywistym. Dzięki cyfryzacji procesu Kanban, skraca się czas realizacji wszystkich procesów. Mało tego! Do obsługi operacji potrzeba mniejszej liczby pracowników, wielkość zapasów jest odpowiednio dobrana, a błędy ręcznego wprowadzania są ograniczone. Dodatkowo: uzyskuje się pełną widoczność procesów w czasie rzeczywistym.
Cyfrowe zlecenia pracy do wyszukiwania zasobów w czasie rzeczywistym
Krótki czas realizacji jest kluczowym aspektem sukcesu w produkowanych na zamówienie (zwanych również „na zamówienie”) modelach produkcyjnych. Dzięki Sewio RTLS możesz śledzić i śledzić dowolne zasoby oraz znajdować ich dokładne lokalizacje na mapach Twojego obiektu w czasie rzeczywistym. Obecne zamówienia realizowane w wersji papierowej (na dokumenty) są po prostu zastępowane cyfrowymi zleceniami pracy, zawierającymi te same informacje, ale z rozszerzeniem o lokalizację w czasie rzeczywistym oraz o inne typy danych (w oparciu o zastosowane czujniki).
Pośrednie śledzenie zasobów za pomocą śledzenia pojazdów
W scenariuszach, w których wiele zasobów (np. palet) jest transportowanych przez pojazdy (takie jak wózki widłowe), uzyskujemy lepszy zwrot z inwestycji w projekt. Można tego dokonać, śledząc mniejszą liczbę wózków widłowych, a nie wszystkie palety, którymi manipulują wózki widłowe. Sztuczka polega na tym, aby zidentyfikować palety za pomocą kamer i kodów kreskowych lub technologii NFC – i to już podczas załadunku! Należy wówczas powiązać te informacje z wózkiem widłowym, a następnie po prostu śledzić ten konkretny wózek widłowy, aby być świadomym dokładnej lokalizacji palety.
Dzięki śledzeniu wózków widłowych, uzyskuje się pełną widoczność lokalizacji materiału w czasie rzeczywistym, a także jego przepływu w obiekcie. Jest to możliwe przy jednoczesnym utrzymaniu na minimalnym poziomie kosztów projektu śledzenia wewnątrz budynku.